pomoc psychologiczna dla dzieci autystycznych w Jeleniej Górze

Standardy ochrony małoletnich

 Opracowane na podstawie ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich

dla Anny Janowskiej prowadzącą działalność gospodarczą pod firmą CENTRUM TERAPII I ROZWOJU NIEBIESKI DOMEK ANNA JANOWSKA z siedzibą w Warszawie (01-991) przy ul. Heroldów 15B/4, NIP: 6112591630, REGON: 381356575 

  1. Definicje

Centrum – Centrum Psychologiczno-Edukacyjne dla dzieci i nastolatków prowadzone przez Annę Janowskiej prowadzącą działalność gospodarczą pod firmą CENTRUM TERAPII I ROZWOJU NIEBIESKI DOMEK ANNA JANOWSKA z siedzibą w Warszawie (01-991) przy ul. Heroldów 15B/4, NIP: 6112591630, REGON: 381356575

Małoletni – każda osoba do ukończenia 18 roku życia; 

Kadra – wszyscy pracownicy poradni, bez względu na formę zatrudnienia

  1. Zasady zapewniające bezpieczne relacje
  1. W czasie przebywania małoletnich na terenie Centrum kadra dba o ich bezpieczeństwo.  
  2. Kadra pomaga małoletnim w pokonywaniu trudności z uwzględnieniem ich umiejętności rozwojowych. 
  3. Kadra w komunikacji z małoletnim: 
  1. używa sformułowań zrozumiałych i adekwatnych do wieku małoletniego oraz sytuacji
  2. jest cierpliwa
  3. odnosi się z szacunkiem 
  4. okazuje zrozumienie dla trudności i problemów
  5. stwarza przyjazne środowisko, w którym małoletni może wyrażać i dzielić się swoimi emocjami, zdaniem oraz być wysłuchanym. 
  6. kieruje się zasadami porozumienia bez przemocy
  7. prowadzi komunikację w sposób budzący zaufanie
  8. uważnie słucha 
  9. nie podnosi głosu chyba, że wykorzystanie w komunikacji podniesionego głosu jest niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa małoletniemu lub innych osób. 
  1. W przypadku niewłaściwego zachowania małoletniego kadra podejmuje działania adekwatne do sytuacji kierując się zasadami konstruktywnej krytyki, nie uwłaczając godności małoletniego. 
  2. Kontakty kadry z małoletnim  są zgodne z zasadami współżycia społecznego i nie łamią obowiązującego prawa.
  3. Obowiązek nadzoru jest sprawowany z zachowaniem prawa do prywatności małoletniego.  
  4. Na prośbę małoletniego w kontaktach z małoletnim uczestniczy rodzic lub opiekun prawny lub inna osoba dorosła.
  5. Kadra upewnia się, że małoletni czuje się bezpiecznie i ma świadomość, komu i w jaki sposób może zgłosić zachowania niezgodne ze standardami ochrony.  
  6. Kadra kontaktuje się z małoletnim wyłącznie w ramach świadczonej usługi. 
  7. Kadra zaznajamia małoletnich z obowiązującymi procedurami bezpieczeństwa w tak, aby wiedziały gdzie mogą się zwrócić o pomoc.
  8. Kadra nie stosuje żadnej formy przemocy w szczególności przemocy fizycznej, psychicznej
  9. Kadra nie wykorzystuje relacji władzy ani przewagi fizycznej  nad małoletnim
  10. Kadra nie narusza nietykalności cielesnej małoletniego
  11. Kadra nie prowokuje nieodpowiednich kontaktów
  12. Małoletni w relacjach z innymi małoletnimi lub kadrą: 
  1. są zobowiązani do przestrzegania ogólnie obowiązujących zasad i norm zachowania. 
  2. swoim zachowaniem nie naruszają praw i wolności innych,
  3. nie krzywdzą innych
  4. mogą wyrażać swoje poglądy i ocen nie używając agresji i przemocy 
  5. nie mają prawa stosować słownej, fizycznej i psychicznej agresji oraz przemocy wobec innych. 
  6. będąc świadkiem zachowania niezgodnego ze standardami w szczególności zachowania agresywnego lub przemocowego ze strony osób trzecich zwraca się o pomoc do kadry
  7. nie mogą stwarzać sytuacji zagrażających bezpieczeństwu 
  8. nie mogą samodzielnie oddalać się poza teren Centrum oraz opuszczać sali, w której odbywają się zajęcia.  
  9. spożywać substancji zakazanych 
  10. nie może naruszać prywatności innych 
  11. nie może fotografować, nagrywać dźwięku lub filmowanie zdarzenia z udziałem innych osób bez ich zgody
  1. Zasady korzystania z urządzeń elektronicznych z dostępem do sieci Internetu
  1. Małoletni oraz osoby trzecie nie mają dostępu do infrastruktury sieciowej Centrum.

    2. Małoletni nie może korzystać z urządzeń elektronicznych podczas wszelkich zajęć prowadzonych w Centrum. Urządzenia elektroniczne przyniesione przez małoletniego za zgodą rodziców powinny być wyłączone lub wyciszone oraz schowane przez małoletniego tak, aby były niewidoczne dla niego i osób trzecich.  
  2. W szczególnych przypadkach małoletni może skorzystać z telefonu za zgodą kadry. Okoliczności użycia telefonu powinny zostać zgłoszone osobie prowadzącej zajęcia.
  3. W przypadku naruszenia zasad używania urządzeń elektronicznych kadra informuje rodziców/ opiekunów prawnych w celu ustalenia wspólnego postępowania. 
  1. Zasady i procedury podejmowania interwencji oraz zawiadamiania odpowiednich organów
  1. Kadra zwraca uwagę na sygnały, objawy i ślady świadczące o podejrzeniu krzywdzenia małoletniego i jest zobowiązana i uprawniona do reagowania w przypadku podejrzenia, że małoletni jest krzywdzony.
  2. Małoletni może być krzywdzony poprzez zachowanie rodziców, opiekunów prawnych, osób znanych małoletniemu oraz osób trzecich. w szczególności poprzez:
  1. a) popełnienie przestępstwa na szkodę małoletniego
  2. b) stosowanie przemocy fizycznej, psychicznej, zastraszania, poniżania
  3. c) zaniedbywanie potrzeb życiowych, bytowych i higienicznych. 
  1. W przypadku podejrzenia, że popełniono przestępstwo na szkodę małoletniego należy złożyć zawiadomienie na Policję lub do prokuratury. W przypadku podejrzenia, że życie lub zdrowie małoletniego jest zagrożone z uwagi na stosowanie wobec niego przemocy domowej, kadra niezwłocznie zgłasza ten fakt na Policję. 
  2. W przypadku uzasadnionego podejrzenia, że małoletni doznaje innej formy krzywdzenia, o której mowa w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy domowej (tj. działaniom naruszającym jego prawa lub dobra osobiste przez wykorzystanie przewagi fizycznej, psychicznej lub ekonomicznej, w szczególności zachowania naruszające godność, nietykalność cielesną lub wolność, w tym seksualną, powodujące szkody na zdrowiu fizycznym lub psychicznym, wywołujące cierpienie lub krzywdę lub wzbudzające poczucie zagrożenia, poniżenia lub udręczenia) kierownik Centrum jest uprawniony do wszczęcia procedury „Niebieskie Karty”. 
  3. W pozostałych przypadkach podejrzenia krzywdzenia małoletniego Kadra może wystąpić do jednostek organizacyjnych pomocy społecznej w celu udzielenia wsparcia lub do sądu rodzinnego o wgląd w sytuację dziecka oraz wgląd w sytuację rodziny.
  4. Wszelkie informacje dotyczące podejrzenia krzywdzenia małoletniego kadra zgłasza kierownikowi Centrum. 
  5. Za wszczęcie odpowiedniej procedury związanej z podejrzeniem krzywdzenia dziecka i za zawiadomienie właściwych organów publicznych odpowiedzialny jest kierownik Centrum. 
  1. Organizacja procesu ochrony małoletnich i wdrażania „Standardów ochrony małoletnich” 
  1. Niniejszy dokument co najmniej raz na dwa lata podlega analizie pod kątem oceny ich dostosowania do aktualnych potrzeb, rodzaju i skali działalności Centrum oraz zgodności z przepisami. Wnioski z analizy będą każdorazowo podstawą do ewentualnej zmiany Standardów ochrony małoletnich. 
  2. Niniejsze Standardy ochrony małoletnich są umieszczone na stronie internetowej Centrum oraz wywieszone w widocznym miejscu w miejscu prowadzenia działalności.
  3. Kadra potwierdza na piśmie, że zapoznała się ze niniejszymi Standardami ochrony małoletnich i zobowiązuje się je stosować. 
  4. Zgłoszone zdarzenia wskazujące na podejrzenie krzywdzenia małoletniego przechowuje kierownik Centrum, w szczególności przechowaniu podlegają zgłoszenia i zawiadomienia do organów państwowych.
  1. W standardach wprowadzanych w placówce lub miejscu prowadzonej działalności, o których mowa w art. 22b, należy określić także:

3) procedury ochrony dzieci przed treściami szkodliwymi i zagrożeniami w sieci Internet oraz utrwalonymi w innej formie;

4) zasady ustalania planu wsparcia małoletniego po ujawnieniu krzywdzenia.

  1. W standardach uwzględnia się sytuację dzieci niepełnosprawnych oraz dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.
  2. Standardy sporządza się, mając na względzie konieczność ich zrozumienia przez osoby małoletnie.
  3. Podmioty, o których mowa w art. 22b oraz w ust. 3, mają obowiązek co najmniej raz na dwa lata dokonywać oceny standardów w celu zapewnienia ich dostosowania do aktualnych potrzeb oraz zgodności z obowiązującymi przepisami. Wnioski z przeprowadzonej oceny należy pisemnie udokumentować.
  4. Podmioty, o których mowa w art. 22b oraz w ust. 3, udostępniają standardy na swojej stronie internetowej oraz wywieszają w widocznym miejscu w swoim lokalu, w wersji zupełnej oraz skróconej, przeznaczonej dla małoletnich. Wersja skrócona zawiera informacje istotne dla małoletnich.
Scroll to Top